Thursday, 1 May 2014

George ORWELL -- "Folwark Zwierzęcy"

George  ORWELL  - “Folwark Zwierzęcy”

Orwell pisał "..Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską..". Po prawie stu latach od rosyjskiej rewolucji i wypisaniu niezliczonych analiz dotyczących zaprowadzania "nowych porządków", skłonni jesteśmy przenieść orwellowska wizję na miejsca i czasy nam bliższe. I niestety, ta przerażająca wizja znajduje potwierdzenie w wydarzeniach nam najbliższych tj w najnowszej historii państw Europy i Azji po REWOLUCJI tj /nazwijmy to skrótowo/ upadku ZSRR. Szkopuł tkwi w dalszym zdaniu Orwella:
"Mój morał brzmi: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się własnych przywódców..."
Wishful thinking!! Masy nie będą czujne, bo masy nie są w stanie być czujne. Masa to ciasto ugniatane, formowane przez kolejnych "nawiedzonych", podatne na "urok" nowych proroków. Tak więc, masy mogą usunąć dotychczasowych "własnych przywódców", tylko i wyłącznie, wskutek inspiracji ze strony potencjalnych, nowych guru. Natomiast wiara w "mądrzejszość" świń, to nie dla nas; to dla ludu rosyjskiego, który pokłada nadzieję w każdego kolejnego uzurpatora, bo my, Polacy, to każdą świnię uświnimy. A w ogole książka genialna!!