Saturday, 31 January 2015

Wiesław DYMNY - "Droga na Dziki Zachód"

Wiesław DYMNY - „Droga na Dziki Zachód”

Dymny /1936-1978/ to legenda „Piwnicy pod Baranami”, bohemy krakowskiej, a i mąż Anny. Jego odejście w pełni sił twórczych /42 lata/ okryło żałobą nie tylko Kraków. Omawiana książka, to coś w rodzaju scenariusza serialu TV /1974/, i z tego wynika dominacja dialogów, ale to właśnie one świadczą o jego nieprzeciętnym talencie. Na str.7 czytamy:

„Wiesław Dymny nazwał ten tekst „Krótkim streszczeniem scenariusza seryjnego filmu telewizyjnego o przeprowadzce rodziny Macieja Pokornego ze Wschodu na Ziemie Zachodnie”. Scenariusz, który po raz pierwszy ukazuje się drukiem, napisał w 1974 roku dla Zespołu Filmowego X”

Tytuł określa treść scenariusza, którego bohater został przewrotnie obdarowany nazwiskiem Pokorny, aby na zasadzie kontrastu podkreślić jego nieustępliwość, honor i dumę. Czyta się łatwo i przyjemnie, lecz w gruncie rzeczy, prawdziwą wartością samą w sobie jest przypomnienie autora, artysty barwnego, którego nagła śmierć wstrząsnęła całą ówczesną Polską. I to ze względu na jego osobę, a nie dość banalny scenariusz dałem 7 gwiazdek.