Saturday, 10 January 2015

Lynn CULLEN - "Córka Rembrandta"

Lynn CULLEN - “Córka Rembrandta”
LEKTURA ZALECANA DLA CZYTELNIKÓW W WIEKU 12-18
Niestety, ani Wydawnictwo, ani redakcja naszego portalu „lubimy czytać” nie raczyła mnie poinformować o przeznaczeniu książki. Zaskoczony poziomem zacząłem grzebać w internecie i dowiedziałem się, że ta książka w 2008 roku znalazła się na liście 85 książek Best Books for Young Adults. Są to książki przeznaczone dla amerykańskich teenagerów, którzy mylą Holland z Poland i nigdy o Rembrandt-cie nie słyszeli. Podaję dewizę jury:
“The books, recommended for those ages 12-18, meet the criteria of both good quality literature and appealing reading for teens”
I dobrze, bo takie książki są potrzebne, a ta całkiem wiarygodnie przedstawia życie w XVII-o wiecznej Holandii i przybliża malarstwo Rembrandta.
Natomiast redakcja szokuje sformułowaniem:
„...coraz bardziej szalonym artystą..”
bo Rembrandt nigdy szalonym nie był, ino rozgoryczonym bankrutem, jak i kuriozalnym odkryciem o losie ojca i małoletniej córki:
„..Losy Cornelii nieodłącznie splatają się z losami Rembrandta..”
Faktycznie, to rodzinny ewenement !! Reasumując książka nie dla mnie, ale skoro innym dobrze się czyta to sentymentalne bla-bla, to nie będę szokował i dam kompromisowe 5 gwiazdek
.