Tuesday, 19 August 2014

Eustachy RYLSKI - "Warunek"

Eustachy RYLSKI - “Warunek”
Młodszy ode mnie /ur.1944/, a taki zdolny, prawie jak mój młodszy kolega szkolny Waldemar Łysiak /też ur.w 1944/, który nim się skomercjalizował, był napoleonofilem i popełnił wtedy parę ciekawych książek. Wspominam o tym, bo akcja omawianej powieści toczy się w epoce napoleońskiej, a ściśle megalomańskiej /bo po co Napoleonowi Rosja ?/ wyprawy na Moskwę. Ponadto Rylski to ziemianin, podobnie jak Rodziewiczówna /1864-1949/, toteż nastroje ich powieści są zbieżne. Lektura tej książki nasuwa też skojarzenia z powieściami historycznymi dla młodzieży Walerego Przyborowskiego /1845-1913/. Znalazłem ciekawe fragmenty dwóch recenzji: Nowacki /GW/ pisze:
„Po prostu kostium historyczny, jakim posłużył się Rylski, nie jest tu najważniejszy, choć powinien być podziwiany jako warsztatowy majstersztyk. Liczą się kwestie filozoficzno-moralne. Najsmaczniejsza jest rozgrywka psychologiczna między dwoma głównymi bohaterami powieści oraz sprawy, które brzmią nad wyraz nowocześnie (np. problem uzależnienia od przemocy/”.
Z kolei Marek Radziwoń podsumowuje:

"Jest tu wszystko, czego trzeba w wartkiej, efektownej powieści: zniewaga, pojedynek, zuchwała kradzież, dramatyczna ucieczka, wielkie pieniądze, pokusy bogactwa, niespodziewana miłość. Rylski proponuje też poważną wizję historii polemiczną z klasycznym wizerunkiem bohaterskich szwoleżerów, jego książka nie jest łatwą gloryfikacją rycerskości."
Mnie pozostaje potwiedzić przedstawione wyżej walory książki i zreasumować, że jest to zgrabne czytadło, ale nie arcydzieło. I jeszcze drobny mankamencik: autor niepotrzebnie szafuje słowem „jebać”, chociaż może robi to naumyślnie, tak jak opatrzył bohatera imieniem Semen, ktore kojarzy się z „semen virile” - nasieniem męskim. /Znaczenie podstawowe - to tytuł dostojnika kozackiego na dworze carskim/..


No comments:

Post a comment