Sunday, 1 March 2015

Mariusz SZCZYGIEŁ - "Łaska tworzenia"

Mariusz SZCZYGIEŁ - "Łaska tworzenia"

Szczygła od "Gottlandu" sześć wcześniejszych reportaży o współczesnej Polsce:  „Pokaż język”, „Onanizm polski”, „Lojalność.com.pl”, „Głupio w portfelu”- rozmowa z dr Magdaleną Środą, „Łaska tworzenia”, „G.C. otworzył mi drzwi”.
W pierwszym reportażu Szczygieł słusznie stwierdza, że określanie rzeczywistości przez wspomaganie się przedrostkiem "post-" /np. postkomunizm, postsocjalizm/ jest wynikiem faktu, że:
"Najwyraźniej nie potrafimy scharakteryzować ostatnich lat za pomocą cech im tylko właściwych".

Z długiego raportu o zaśmiecaniu języka polskiego, szczególnie natarczywymi amerykanizmami, bezkonkurencyjne jest wspomnienie prof.Miodka:

"– W latach 60. – opowiada prof. Jan Miodek – leciała w telewizji „Nana” według Zoli i od kierownika USC słyszałem, że rodzice uparli się, aby dziewczyneczkę nowo narodzoną ochrzcić Kurtyzana. Ojciec nie wiedział, kto to jest, ale słyszał co tydzień w serialu, że istnieje taka postać".

Drugi reportaż "Onanizm polski" dotyczy przerażającego zacofania polskiego ciemnogrodu w podejściu do powszechnego onanizmu. Włosy dęba stają!!! Dodam od siebie, wiekowego starca, że zarówno mój syn, jak i wnuk, jako dorośli ludzie, serdecznie mnie podziękowali za to, że w odpowiednim momencie uświadomiłem ich, że onanizm w okresie dojrzewania, nie tylko jest praktyką normalną, ale wręcz wskazaną. Przy okazji podam, że o przepaści cywilizacyjnej między Polską a Kanadą /gdzie mieszkam/, świadczą darmowe prezerwatywy obecne w toaletach kanadyjskich SZKÓŁ KATOLICKICH !!!

Z następnego reportażu na temat marketingu wybrałem najistotniejszy fragment:
"Podstawowa prawda – nie ma obiektywnej prawdy o marce czy firmie. Różnice między towarami istnieją głównie w mózgach klientów. Trzeba tylko wiedzieć, co ludzie chcą usłyszeć...."

Rozmowa z dr Magdaleną Środą, wykładowczynią etyki, dotyczy semantyki pojęć. Pada tu znane stwierdzenie:
"Można się w kimś kochać bez wzajemności. Ale przyjaźnić się bez wzajemności – to już karkołomne. Przyjaźń jest relacją, miłość niekoniecznie, choć może nią być....".
Dwa ostatnie reportaże łączy ponadto temat szeroko pojętej lojalności

Następny reportaż pt "Łaska tworzenia" to opowieść o pasji dr med. Kazimierza Krystiana Kołodzieja, który stworzył tj napisał libretto i skomponował, "Alfredę. Dramat operowy" w pięciu aktach. Także o innych pasjonatach, m.in. Józefie Gawędzie, ideologu sprawiedliwego ustroju.

Zbiór reportaży kończy wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim /1957-2001/, długoletnim liderze "Republiki".
Mam słabość do Szczygła więc daję /aż!/ 8 gwiazdek, choć te dzisiaj omawiane są wyrażnie słabsze od "czeskich".

No comments:

Post a Comment