Monday, 2 February 2015

Bjornstjerne BJORNSON - "Pył"

Bjornstjerne BJORNSON - "Pył"
Bjornson /1832-1910/, Nobel w 1903, poeta i prozaik, jeden z czterech norweskich "największych" /Pozostali to: Henrik Ibsen, Jonas Lie i Alexandr Kielland/ napisał opowiadanie "Pył" w 1882 roku.
Z Polakami w konflikcie, gdyż jak podaje Wikipedia:

"...w roku 1906, kiedy napisał do paryskiego „Courrier Européen” artykuł o galicyjskich Ukraińcach prześladowanych przez Polaków. Z ostrą ripostą wystąpili wtedy Ignacy Paderewski, a zwłaszcza Henryk Sienkiewicz, który odpowiadając na zarzuty (nieskrępowany indwidualizm Polaków, skłonności do tyranii, okrucieństwo w stosunku do ludów przyłączonych i podbitych, przesadne uwielbienie niezależności i monstrualny egoizm) wypomniał Norwegowi brak rozeznania w faktach, naiwne zawierzenie niepewnym źródłom i nieznajomość historii.."

Pojęcie tytułowego pyłu poznajemy z rozmowy narratora z panią Atlung:

" - Jeżeli pani uczy dzieci, że życie doczesne nie jest niczem wobec przyszłego, że istnienie niczem, wobec szczęścia nieistnienia, że człowiekiem być, jest o wiele mniej, niż aniołem, że życie o wiele mniej warte od śmierci — w takim razie nie jest to właściwa droga objaśnienia dzieciom, jak mają pojmować życie, kochać je, jak pojmować swoje obowiązki obywatelskie, pracy, miłości ojczyzny.
Ach, tak pan to rozumie, to już później się zrobi
Później, jak już cały ten pył pokryje ich duszę?"

Po takim wstępie spodziewałem się ciekawej dysputy o sprawach najważniejszych, a tymczasem było gadu-gadu o wychowaniu według podręcznika Spencera potem o nieśmiertelności i nim cokolwiek ciekawego powiedziano, to opowiadanię sie skończyło . Czyli zostałem zrobiony w bambuko, a że Państwu tego nie życzę to lektury tej nie podejmujcie.