Saturday, 2 May 2015

Tadeusz KONWICKI - "Sennik współczesny"

Tadeusz KONWICKI - "Sennik współczesny"

Przecieram oczy ze zdumienia i nie mogę uwierzyć: na LC 10 opinii i nota 6,55. Za jeden z największych bestsellerów PRL-u, za książkę nagradzaną wszędzie i wszystkim, m.in. Nagrodą im. Kościelskich, za jedną z najlepszych wybitnego pisarza i szlachetnego człowieka, za problematykę dręczącą większość z nas.

I o tej tematyce dwa słowa. Na imię jej WYOBCOWANIE, ALIENACJA. Jak pisze "Rozmieniony" na LC:
"Jedzą, palą, wódkę piją, a wśród nich i on, typowy Konwickiego bohater - nieznajdujący ocalenia nigdzie, czy to w życiu społeczności, w sferze uczuć, czy w mniej wysublimowanej erotyce, nigdzie: rozpięty między doliną, borem, w którym powstańców grób, a uciekającym pociągiem..."

A dlaczego? Bo on subtelny, wrażliwy, MYŚLĄCY, odczuwa potrzebę rachunku sumienia, potrzebę analizy przeszłości; natłok wspomnień, nurtujące skojarzenia, a do tego brak stabilizacji w życiu terażniejszym prowadzą do depresji i w rezultacie do.. ..ucieczki. Tak ja to zrozumiałem. A inni "jedzą, palą, wódkę piją..."

Proszę Państwa! W internecie namnożyły się recenzje tej książki; z reguły tak mądre, tak profesjonalne, że na mdłości się zbiera w trakcie ich lektury. Analizują, w której osobie liczby pojedynczej bądż mnogiej, daną kwestię Konwicki pisze. NIE CZYTAJCIE ICH!! Ta książka jest skierowana do serca przeciętnego czytelnika i wymaga osobistego przeżycia. Nie ulegajcie niczyim sugestiom, a gwarantuję głębokie przeżycie wskutek utożsamiania się /choćby częściowego/ z bohaterem.
Gorąco polecam!!!

No comments:

Post a comment