Tuesday, 25 July 2017

Oscar WILDE - "Portret Doriana Graya"

Oscar WILDE - "Portret Doriana Graya"

Oscar Wilde (1854 – 1900) - irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz, filolog klasyczny, przedstawiciel modernistycznego estetyzmu, do tego filozof i homoseksualista, lecz przede wszystkim autor autobiograficznego (w sensie psychologicznym), omawianego właśnie, thrillera. Na LC ma on 7,77 (9931 ocen i 657 opinii) i jest szeroko (i całkiem dobrze) omówiony w Wikipedii pod adresem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Portret_Doriana_Graya

Rozkoszując nim się ponownie po 60 latach, przeżywałem emocje jeszcze większe niż za pierwszym razem. Skończywszy lekturę, zasiadłem do recenzji i okazało się, że to zadanie mnie przerasta. Ponadto nie widzę potrzeby jej pisania, bo z jednej strony takowych jest aż za dużo, a z drugiej - odradzam Państwu czytanie jakiejkolwiek z nich. Dlaczego ? Bo to jest tak osobiste przeżycie, jak kontakt z poezją, której z zasady, z tej właśnie przyczyny, nie recenzuję. Zamiast czytania recenzji, radzę powrót do dzieła po kilku dniach by przy ponownej lekturze lepiej ją przyswoić.

Nie podlega dyskusji, że to arcydzieło, zaliczone oczywiście do klasyki, zubożone wskutek ówczesnej homofobii, zmuszającej autora do pewnych cięć i niedomówień, o których można przeczytać pod podanym wyżej adresem w Wikipedii.
LEKTURA , mimo, że OBOWIĄZKOWA, to wielce ATRAKCYJNA. Gwiazdek 10. I