Sunday, 23 July 2017

Jo NESBO - "Czerwone gardło"

Jo NESBO - "Czerwone gardło"

To już moje piąte spotkanie z tym autorem. Dotychczasowe moje oceny wyglądaqją następująco:
"Syn" – 8; "Krew na śniegu" - 7; seria z Harry Hole: "Człowiek nietoperz" - 5; "Karaluchy" - 6. Ze względu na tendencję wzrostową ten obecnie omawiany, trzeci tom w tej serii, winien przynieść co najmniej 7 gwiazdek.

Zwięźle o książce na podstawie Wikipedii:

„Czerwone gardło - powieść kryminalna z 2000 roku.... ..Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: w okresie II wojny światowej i współcześnie.. .. Śledztwo dotyczy początkowo przemyconego do Norwegii z RPA karabinu snajperskiego Märklin i stopniowo zatacza coraz szersze kręgi, wprowadzając czytelnika w świat norweskich neonazistów. Jednocześnie powieść odwołuje się do czasów wojennych i frontowych przeżyć grupy Norwegów walczących po stronie hitlerowskich Niemiec (m.in. Pod Leningradem). W powieści Harry Hole poznaje swoją przyszłą nieformalną partnerkę - Rakel Fauke, córkę Sindre Fauke, jednego z żołnierzy... ..Harry Hole jest pracownikiem.. ..norweskiej policji bezpieczeństwa, dokąd został przeniesiony z Wydziału Zabójstw komendy w Oslo, po niefortunnym postrzeleniu ochroniarza prezydenta Stanów Zjednoczonych, podczas wizyty tego polityka w Norwegii..... ....Tytuł nawiązuje do ubarwienia rudzika (pliszki czerwonogardłej), a jednocześnie do metody stosowanej przez mordercę w powieści (przecinanie tętnicy szyjnej)..."

A co ode mnie? Że - najlepsza z dotychczas przeze mnie przeczytanych, mimo za dużej objętości i koszmarnych nazwisk norweskich, które się mylą. 8 gwiazdek. I jeszcze jedno: zaskakujący opis warunków frontowych w 1942 roku.

No comments:

Post a comment