Friday, 28 July 2017

Maciej Wasielewski - "Jutro przypłynie królowa"

Maciej WASIELEWSKI - "Jutro przypłynie królowa"

Maciej Wasielewski (ur. 1982) zadebiutował "Opowieściami z Wysp Owczych" (2011), a omawianą wydał w 2013 i na LC otrzymał 7,12 (1565 ocen i 213 opinii). To ładny wynik.

Przed lekturą polecam Wikipedie na temat Wysp Pitcairn:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pitcairn

Istotny fragment:
"....Na przełomie wieków XX i XXI na jaw wyszły zwyczaje seksualne społeczności Pitcairnu, jak również Norfolku, których mieszkańcy bronią jako zgodnych z tradycją polinezyjską, ale z punktu widzenia prawa brytyjskiego są uznawane za pedofilię. Według niektórych komentatorów burzliwe początki tej społeczności również miały wpływ na stosunek do seksualności. Odkrycie to doprowadziło do wielkiego procesu karnego w 2004 roku i przyczyniło się do dalszej izolacji wyspy... ..W 2004 roku siedmiu mężczyzn z Pitcairn, w tym Steve Christian, burmistrz wyspy, zostało oskarżonych o przestępstwa seksualne dotyczące wykorzystywania nieletnich...."

Reportaż z Wyspy Wasielewski zaczyna tak:
".....Obecnie na Pitcairn żyje sześćdziesiąt osób. Wybierają władze lokalne, które działają na podstawie odrębnej konstytucji i angielskiej Karty praw. Mieszkańcy wyspy mają obywatelstwo Wielkiej Brytanii, mogą korzystać z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej..."

Już sam temat pobudza moją ciekawość, a przyjemny, lekko ironiczny styl autora czyni lekturę "lekką, łatwą i przyjemną". Np kodeks karny:
"....Jeśli pies zagryzie udomowioną kozę, to opiekun psa uiszcza grzywnę. Połowę przekazuje właścicielowi kozy, połowę temu, kto wskazał psa.
Jeśli dziecko zabije kota, zostaje poddane karze cielesnej. Dorosły za to samo przewinienie uiszcza grzywnę. Musi też samodzielnie wyłapać dwadzieścia szczurów...."

Udane; czekam na nastepne reportaże, na razie 7 gwiazdek. (tylko, bo temat poniekąd niepoważny)