Wednesday, 26 July 2017

Markus ZUSAK - "Posłaniec"

Markus ZUSAK - "Posłaniec"

Markus Zusak to autor "Złodziejki książek", którą byłem zachwycony (10 gwiazdek). "Posłaniec" jest o 3 lata młodszy (2002) i zdobył "the 2003 Book of the Year award from the Children's Book Council in Australia".
I słusznie, bo problem życia bez celu jest zawsze aktualny. Młodzi ludzie bez wyższych ambicji, którym życie przecieka między palcami, a ich przyjaźń jest powierzchowna i sprowadza się do wspólnego spędzania czasu, bez dzielenia się swoimi problemami. Bo jedynym prawdziwym przyjacielem głównego bohatera Eda, jest stary, w dodatku niemożebnie śmierdzący pies Odźwierny.

A mój guru ks. Józef Tischner nauczał, że człowiek realizuje się przez drugiego człowieka. I o tym jest ta książka. Ed Kennedy zmienia swoją psychikę, swoją osobowość podczas zleconych działań na rzecz innych ludzi. Samorealizuje się poprzez drugiego człowieka, nie bacząc na przykre osobiste doznania towarzyszące tej aktywności. Po doświadczeniach zdobytych w pomocy obcym ludziom, kolejne zadania dotyczą coraz bliższych ludzi: matki, przyjaciół i w finale samego siebie, bo aby samemu sobie pomóc konieczne było pozbycie się egotyzmu w trakcie empatii okazanej innym.

Bardzo dobra książka tchnąca optymizmem, o czym świadczą słowa skierowane do naszego bohatera, na ostatniej stronie:
„A jeżeli facet taki jak ty potrafi się podnieść i zrobić to, co ty zrobiłeś dla tych ludzi, to może każdy będzie w stanie. Może każdy zdoła się wznieść ponad swoje ograniczenia”.

Świetna książka, mądra, dojrzała psychologiczne dla wszystkich czytelników, bez względu na wiek, a gwiazdek 8, by odróżnić od rewelacyjnej "Złodziejki książek". Ciekawe co jeszcze Zusak napisze.