Saturday, 12 September 2015

Gail BOWEN - "The Gifted" - A Joanne Kilbourn Mystery

Gail BOWEN - "The Gifted" ("Utalentowana")

Gail Bowen (ur. 1942) z d. Bartholomew jest kanadyjskim dramaturgiem i pisarką tajemniczych (mystery) powieści. Aktualnie mieszka w Regina, Saskatchewan. Bohaterką jej powieści jest Joanne Kilbourn, owdowiała matka, analityk polityczny i profesor uniwersytetu, która przypadkowo staje się zaangażowana w kryminalne dochodzenia w różnych częściach Saskatchewen.
Wydaje mnie się za wskazane przypomnienie parametrów miejsca akcji jej książek. Otóż, Saskatchewen, przy powierzchni 652 tys. km kw. (Polska 313 tys.km.kw), zamieszkuje 1,1 mln ludzi, a stolicę Reginę - ok.200 tys. Ta prowincjonalność ma niewątpliwie wpływ na twórczość kanadyjskich autorek (porównaj choćby Munro)
W tej książce Joanne i jej mąż Zack Shreve, sa dumni z 15-letniej córki, Taylor, wschodzącej gwiazdy malarstwa. Wśród jej obrazów sprzedanych na aukcji jest BlueBoy21, przedstawiający modela, Juliana Zentner. Niezdrowa znajomość z modelem przynosi skutki....

Proszę Państwa, poczytałem, zbadałem i jak wszystkiego się dowiedziałem, to wyszło, że wystrychnięto mnie na dudka. Otóż, okazało się, że ta książka jest CZTERNASTA w serii, i aby się połapać, to trzeba znać 13 wcześniejszych. Córka okazuje się adoptowaną, a naturalne są wnuki. Bohaterka przyznaje się do upper-middle class, jej mąż przyjaźni się z gościem, którego żona ostentacyjnie puszcza się z modelem-kelnerem Julianem. A oni niby na to krzywo patrzą, ale tolerują taka sytuację. High society!
Jest też trup, ale nim do niego dojdziemy, musimy przebrnąć przez meandry życia prowincjonalnego w Kanadzie. Nuda i własny małomiasteczkowy smrodek. Najlepiej wyraziła swoje uczucia jedna z recenzentek:
„From my point of view, the mystery seems to be why I keep reading this series”
Szczęśliwie twórczość pani Bowen nie została przetłumaczona na język polski. TAK TRZYMAĆ!