Friday, 11 September 2015

Dorota SUMIŃSKA - "Historie, które napisało życie|

Dorota SUMIŃSKA - "Historie, które napisało życie"

Dorota Sumińska (ur.1957), lekarz weterynarz; publikuje książki od 2004 roku, tej z 2013 nie wprowadzili jeszcze na jej stronę w Wikipedii. Takich autorów i takich książek więcej nam trzeba!!
Sumińska nie musi kończyć polonistyki czy dziennikarstwa, jak nieszczęsna autorka mojej poprzedniej recenzji. Tamtej studia nie pomogły, a Sumińska ich nie potrzebuje, bo z pochodzenia czerpie znajomość języka.
Dostaliśmy tu 19 mini opowiadań, z których każde jest delicją. Nie zamierzam twierdzić, że to literackie arcydzieło, lecz mimo to zasługuje na 10 gwiazdek, bo opowiadania są, po prostu, miłe, pogodne i poprawiają nastrój. Wreszcie lektura przynosząca ukojenie i wiarę w dobro otaczającego świata.
Brak agresji, dobrotliwy humor. Sumińska za motto winna wziąć dewizę Terencjusza:
„Nihil humani a me alienum puto” („Nic ludzkiego nie jest mi obce”)
bo nie boi się pisać ani o lesbijkach, ani o męskich prostytutkach. I to jak pisać!!! Z empatią, wyrozumiałością, a przede wszystkim miłością nie tylko do ludzi i zwierząt, lecz z miłością do całego otaczającego świata. I to jest głównym walorem tej książki, bo pobudza do myślenia, a w trakcie lektury wydaje nam się, że stajemy się coraz lepsi.
Proszę Państwa! Brak mnie słów na wychwalanie autorki tych miniaturek, a wzruszenie czyni ze mnie niemotę. Natychmiast bierzcie się do tej lektury, bo warto.