Monday, 15 June 2015

Imre KERTESZ - "Kadysz za nienarodzone dziecko"

Imre KERTESZ - „KADYSZ ZA NIENARODZONE DZIECKO”
KERTESZ Imre /ur. 1929/, Żyd węgierski, Nobel 2002. . ŚWIETNE. W 1975 roku napisał „Los utracony”, który z „Fiaskiem” /1988/ oraz „Kadyszem..” /1990/ nazywany jest trylogią „ludzi bez losu”. Nie wydaje mnie się ta nazwa trafna, bo myśl Kertesza odczytuję, że życie to byt zaistniały bez naszej woli, zawarty między dwiema koniecznościami: urodzin i śmierci. Nie my decydujemy o naszych narodzinach, ani o naszej śmierci. Tych pierwszych można uniknąć, ale śmierci już nie..
Po przejściach obozowych bohater nie ma odwagi powołać dziecka do życia, aby nie odpowiadać za ewentualny jego koszmar podobny do przeżytego przez bohatera. To długotrwały skutek holocaustu, porównywalny z chorobą popromienną. Bohater nie nadaje się do małżeństwa, nie nadaje się do ojcostwa, nie nadaje się do.. ..życia. To żywy trup. Bo powrót do normalnego życia po Holocauście udaje się tylko niektórym..
Dlatego oburzająca jest recenzja NIEMCA /!!!/ Schmidta Thorna z „Die Zeit” zamieszczona przez Wydawnictwo W.A.B. na okładce książki:
„Bohater Kertesza to człowiek nieustępujący ani na krok, po Oświęcimiu, konsekwentnie uchylający się przed normalnością; a jednocześnie żałosny egoista, który rozkoszuje się upadkiem, wykorzystuje Oświęcim jako wymówkę, nie chcąc sprostać wymaganiom życia”.
Co za wyjątkowe BYDLĘ !!
W marcu 2012 Kertesz poprosił o azyl w Kanadzie.