Sunday, 30 October 2016

Wiesław WEISS - "Pink Floyd. Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy"

Wiesław WEISS - "Pink Floyd. Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy"

Czytałem niedawno Sławomira Orskiego "Pink Floyd. Psychodeliczny fenomen". Wikipedia, odnośnie tych dwóch autorów podaje:
S. Orski Pink Floyd – psychodeliczny fenomen, Rock-Serwis 1991, 1994 (reedycja poprawiona)
W. Weiss O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd, In Rock 2006, Pink Floyd – szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy, Iskry 1995, Pink Floyd – szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy, aktualizowana i uzupełniona (reedycja poprawiona), Iskry 2002
Porównuję reakcje czytelników na LC:
Książka Orskiego: czytelników: 152 | opinie: 6 | ocena: 7,14 (58 głosów) 
Omawiana Weissa: czytelników: 168 | opinie: 7 | ocena: 7,15 (73 głosy) 
Podobieństwo niewątpliwe, to i moja recenzja podobna.
"Z Wikipedii:
".....angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie, Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech rocka progresywnego. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 250 milionów albumów...."

Jestem pełen podziwu dla autora za zebranie i opracowanie materiału w ekstremalnie szczegółowy sposób, jak i naświetleniu wielu tematów bocznych i towarzyszących. Załączone na końcu kalendarium, dyskografia i wideografia podnoszą encyklopedyczną wartość książki.
To i ocena taka sama: 8 gwiazdek