Monday, 20 June 2016

C. S.LEWIS - "Odrzucony obraz" Wprowadzenie do literatury średniowiecznej i renesansowej

C S. LEWIS - "Odrzucony obraz" Wprowadzenie do literatury średniowiecznej i renesansowej
Z Wikipedii:
"C. S Lewis, właśc. Clive Staples Lewis (1898 – 1963), brytyjski pisarz i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych "Opowieści z Narnii" (1950 – 56)....".

Otrzymaliśmy dzieło encyklopedyczne, a więc nie nadające się do recenzowania przez skromnego laika jakim ja jestem. Książka pochodzi z nowej „walizki” Pawła, który rozwiązał moje problemy książkowe w Kanadzie, użyczając zbiorów swojej wspaniałej biblioteki. W tym przypadku jednak chwilowy dostęp do książki problemu nie rozwiązuje; ją trzeba mieć i zaglądać w potrzebie, jak do każdej encyklopedii.
W „Przedmowie” Lewis pisze (s. 13):
„..Książka ta została oparta na serii wykładów wygłoszonych kilkakrotnie w Oksfordzie....
…Uważałem, że wykłady warte są wygłoszenia, a książka warta napisania,....”
Cóż, mogę tylko dodać: warta też przeczytania, a właściwie studiowania. Zacytuję jeszcze tłumacza Witolda Ostrowskiego:
„....Ani podtytuł dzieła C.S. Lewisa: Wprowadzenie do literatury średniowiecznej i renesansowej, ani skromne uzasadnienie jego przydatności, wysunięte przez autora w przedmowie, nie dają właściwego pojęcia o wartości i szerokiej służebności tej książki. Choć nie przekracza ona objętością przeciętnej powieści, jest kopalnią i skarbcem niemal nieznanej w Polsce wiedzy o wszechświecie w rozumieniu ludzi średniowiecza i renesansu, wyłożonej dostępnie, przejrzyście i zwarcie, z podaniem źródeł i cytatów z nich. Ukazując te źródła, sięgające późnej starożytności, autor daje uporządkowany zarys dziejów średniowiecznej i renesansowej nauki o świecie i człowieku do Kopernika i Galileusza. …..”
Gorąco polecam dodając, że książka zawiera świetny indeks rzeczowy i imienny/