Monday, 1 February 2016

Maggie O'FARRELL - "Zniknięcia Esme Lennox"

Maggie O'FARRELL - "Zniknięcia Esme Lennox"

O'Farrell (ur. 1972) pochodzi z Irlandii Płn, jest żoną pisarza Williama Sutcliffe.a, mieszka w Edynburgu, za swoją trzecią powieść pt "The Distance Between Us" dostała w 2005 roku nagrodę Somerseta Maughama, a tą, czwartą, napisała w 2006.
Nie wiem co zainspirowało autorkę do takiej książki i takiej konstrukcji, lecz infantylność takiej koncepcji wynika z braku wiedzy bądź doświadczenia autorki. Rozumiem, że 34 – letnia kobieta, podejmuje się przedstawienia mentalności, psychiki 76 – letniej bohaterki, lecz właśnie ze względu na swój młody wiek, należałoby poczytać trochę dzieł psychologicznych na temat psychiki ludzi starych, a jeśli nie, to chociaż ze starymi ludźmi porozmawiać. A do tego wszystkiego bohaterkę faszerowano przez 60 lat „psychotropami”. Trzeba być głupim i nie mieć żadnej wyobraźni, by pomijać fakt, ze pacjent, nie po 60 latach, nie po 6 latach, a po 6 miesiącach brania ”psychotropów” jest wrakiem z nieodwracalnymi zmianami w mózgu. Bo tak wyszła opowieść infantylna i niewiarygodna.
Miłosz zaczyna swój „Traktat Teologiczny” słowami:„Takiego traktatu młody człowiek nie napisze” , bo konieczna jest wiedza aposterioryczna, doceniająca czynnik czasu, a dla młodej kobiety 60 lat życiowych doświadczeń i rozmyślań przekracza możliwości jej percepcji.
Skutek - niewiarygodne czytadło.

No comments:

Post a comment