Tuesday, 9 February 2016

Piotr DROŻDŻ - "Ryszard Pawłowski - 40 lat w górach" wywiad - rzeka

Piotr DROŻDŻ - "Ryszard Pawłowski - 40 lat w górach"
Wywiad rzeka

ON PIĘĆ RAZY WSZEDŁ NA NAJWYŻSZĄ GÓRĘ ŚWIATA!!!
TO JAK TEGO NIE CZYTAĆ ?
Zacząć wypada od autora. Znalazłem na http://www.100poradgor.pl/piotr-drozdz,130,ek.html:
Piotr Drożdż {ur. 1974) – dziennikarz, fotograf, instruktor sportu we wspinaczce sportowej (1999). W latach 1999-2006 pracownik Zakładu Alpinizmu AWF w Krakowie. Od 2002 redaktor naczelny magazynu GÓRY. Pomysłodawca i redaktor serii książek o tematyce górskiej oraz międzynarodowego serwisu internetowego www.climbandmore.com. Autor książek Ryszard Pawłowski: 40 lat w górach i Wspinacze: biografie przerwane (w przygotowaniu do druku). Opublikował ponad sto artykułów na tematy alpinistyczne w prasie krajowej i zagranicznej, a także wiele tekstów i zdjęć w polskich i zagranicznych czasopismach oraz portalach internetowych. Członek międzynarodowego jury nagrody Arco Rock Legends (od pierwszej edycji tej nagrody w 2006), Kapituły (2004–2008) i Rady Kolosów (od 2008), Rady Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” oraz jury międzynarodowych nagród przemysłu outdoorowego (Outdoor Celebrity of the Year, Scandinavian Outdoor Award).
Wspinaczkę górską i skałkową uprawia od 1995. W nielicznych wolnych chwilach miłośnik biegów terenowych, jogi i slackline.

Na temat Pawłowskiego polecam cały artykuł Bożeny Skołud i Doroty Kobierzowskiej na http://www.patagonia.com.pl/lider.php#portret, którego fragment tu zamieszczam:
RYSZARD JAN PAWŁOWSKI

Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. 

Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który pięciokrotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny , pomimo 40 letniego stażu w górach.

Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.
,
Ma 31 letniego syna Marcina i 13 letnią córkę Martę.

To teraz moja recenzja, choć głupio parę prostych słów nazywać recenzją Proszę Państwa tekst niezmiernie ciekawy, w dodatku nieodzownie związany z tragiczną śmiercią wielu wspaniałych wspinaczy. Lecz, gdyby nawet tekstu w ogóle nie było to i tak 10 gwiazdek bym przydzielił za przepiękne zdjęcia. A że tekst jest, i to tak dobry, to średnia wychodzi 10, a ja zachęcam nawet nieczytatych.

No comments:

Post a comment