Wednesday, 10 February 2016

Tomas HALIK - "Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej"

Tomas HALIK - "Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej"

PASJONUJĄCA LEKTURA! NIE LĘKAJCIE SIĘ!!! SPRÓBUJCIE!!
Ks. Tomasa Halika, zwanego czeskim Tischnerem, recenzowałem "Cierpliwość wobec Boga. Spotkaniw wiary z niewiarą: (10 gwiazdek) oraz "Teatr dla aniołów. Życie jak religijny eksperyment". Tak jak tam zaznaczyłem, Halika się nie czyta, Halika się studiuje

HALIK Tomas /1948- /, konwertyta, potajemnie wyświęcony w 78, ksiądz kat., dr fil, psychologii i teologii. „ Czeski Tischner”. W krakowskim WAM wydano „Przemówić do Zachariasza”/2005/. W późniejszej książce pt „Noc zpovednika. Paradoxy male viry v postoptimisticke dobe” czytamy:
„HUSSERL napisał, że ci, których kochaliśmy, właściwie nie umierają - czujemy stale, jak patrzą przez ramię, i zastanawiamy się, czy aprobują, czy też ganią nasze postępowanie. ....Modlić się - znaczy uświadomić sobie, że jestem widziany - i być może spojrzenie oczu tak wielu ludzi, dla których żywię miłość i szacunek, pomaga mi w owym niełatwym zadaniu, jakim jest szukanie woli Bożej. ...Program, nazwany po orwellowsku „BIG BROTHER” cechuje ...niestosowność, gdyż która tkwi w zabawie we wszechobecne oko - i jest to coś, co człowiekowi naprawdę nie przystoi i nie przysługuje..”.
O WOLNOŚCI: „...wolności nie mylić ze SWAWOLĄ - uczy św. Paweł..”.
O KATOPOLAKACH: „Ci katolicy.. mają stereotyp... ...ŻYDOWSKO-MASOŃSKIEGO SPISKU... - i nic mądrzejszego nie są już w stanie wymyślić”.
O KOŚCIELNEJ ANATEMIE: „Wielu „nauczycieli wiary” w Kościele miało... ...problemy z biskupami... Również teksty św. Tomasza były.. ..potępione przez kościelne autorytety. Paryski uniwersytet potępienie wycofał po jego kanonizacji, a OXFORD nie zrobił tego nigdy”.
O KOŚCIELE NA ROZSTAJU: „Kościół w wielu państwach znalazł się dziś na rozstaju: albo przeważy w nim „pospolity katolicyzm” /typu polskiego Radia Maryja czy czeskiego ruchu D.O.S.T./, redukujący Kościół do sekciarskiej, nacjonalistyczno - klerykalnej, antyeuropejskiej /a czasem także antysemickiej/ dziwacznej postaci na marginesie społeczeństwa, albo będą go prowadzić i reprezentować osobowości, które wzbudzają wśród ludzi szacunek...”
POLECAM!!