Friday 26 February 2016

Sylvia NASAR - "Piękny umysł"

Sylvia NASAR - "Piękny umysł"
Biografia genialnego matematyka Johna Nasha

Sylvia Nasar (ur. 1947 w Niemczech), amerykańska dziennikarka, ekonomistka, pochodzenia niemiecko – uzbeckiego, jej książka "Piękny umysł" (1998) zdobyła "The 1998 National Book Critics Circle Award" w dziedzinie biografii, a w 2001 została zekranizowana. (w roli Nasha - Russell Crowe).
John Forbes Nash (1928 -2015), bez wątpliwości g e n i u s z matematyczny, odnoszący sukcesy m. in. w "Teorii gier". Laureat Nobla w dziedzinie ekonomii (1994). Ciężko dotknięty schizofrenią paranoidalną. Żona oddała go do psychiatryka (1959), rozwiodła się z nim (1963) i ponownie poślubiła (2001). Zginęli razem w wypadku samochodowym (2015), Matematyka matematyką, a biografia omawia jego ciekawe życie seksualne też.
Trzecią bohaterka mojej recenzji jest Królowa Nauk, moja niespełniona miłość - MATEMATYKA. Wypada ją przedstawić (wg Wikipedii):
„M a t e m a t y k a to nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania wniosków z przyjętych założeń, zatem dotycząca prawidłowości rozumowania”
I z tej mojej nieszczęsnej miłości wykluwa się pierwsze retoryczne pytanie: dla kogo to jest napisane ?
Nikt nie wymaga od autorki znajomości niuansów wyższej matematyki, pod warunkiem, że umiejętnie ominie matematyczne meandry i podziemne skały. Jak to się robi pokazuje „nasz” Urbanek w uroczej biografii polskich matematyków, takich jak Banach czy Steinhaus, pt „Genialni. Lwowska szkoła matematyków”. Ona jest dziennikarką i ekonomistką a Urbanek - dziennikarzem i prawnikiem, a więc o matematyce mają pojęcie zbliżone; on jednak wybrał formę anegdotyczną, co nadało książce lekkość, a ona.......
..A ona, solidna mróweczka, postawiła na skrupulatność, na rzetelność, na udokumentowanie szczegółów. Jest takie modne słowo: „poraża”, adekwatne do oceny rozmiaru i solidności przypisów w tej książce. One porażają !!! Niby to świadczy dobrze o autorce, toteż ją doceniam i chwalę, lecz przy czytaniu się męczę i całe akapity opuszczam. Poza tym brak zdecydowania w wyborze adresata, powoduje, że pewne partie są dla mnie za trudne, innych nie przyswajam, a jeszcze inne nudne.
Proszę Państwa, sama osoba Nasha jest tak nietypowa, ze trzeba dużo talentu, by opisać jego życie nudnie, a jednak to pani Nasar się udało.
Dodajmy, że film zrealizowany na podstawie tej książki, odbiega tak bardzo, że dzięki temu zdobył 4 Oscary.
Dlaczego więc tak wysoka ocena ? Bo życie geniusza - schizofrenika ciekawe samo w sobie, a opisy stosunków w amerykańskiej nauce oddane rewelacyjnie. No i, pracowitość autorki...

No comments:

Post a Comment