Monday, 12 December 2016

Kornel MAKUSZYŃSKI - "Awantury arabskie"

Kornel MAKUSZYŃSKI - „Awantury arabskie”

Napisane 103 lata temu, a dalej bawią. Bawią to mało, to są perełki intelektualnej ironii i humoru, kompletnie niedocenione na LC : 5,86 (56 ocen i 4 opinie). Te cztery opinie to 2x8, 5 i 2. Przypuszczam, że zaszło jakieś kosmiczne nieporozumienie wskutek popularnego zakwalifikowania Makuszyńskiego do twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej, a takie nastawienie nie pozwoliło wielu czytelnikom na zrozumienie subtelnej ironii z kondycji ludzkiej. Już na pierwszych stronach poznajemy króla - nomen omen!! - Babu, zdradzonego przez 700 żon, co dowodzi, że to książka dla d o r o s ł y c h.

Pięć krótkich opowiadań, 179 stron wraz ze słówniczkiem dla dzieci!!!! świadczącym o błędnym rozeznaniu wydawcy, bo o Koranie czy meczecie każdy d o r o s ł y słyszał. Proszę Państwa przeczytajcie wpierw, a jeśli nie możecie, to zaraz potem, wydane dwa lata później „Perły i wieprze” oraz „Po mlecznej drodze”, a przekonacie się, że Makuszyński to wyrafinowany kpiarz z przywar ludzkich, zrozumiały jedynie przez doświadczonych bądź dojrzałych.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że się Państwo zachwycicie, co wpłynie na zminę żenującej oceny na LC. Oczywiście daję dobry przykład i niosąc niejako „kaganek oświaty” przyznaję gwiazdek 10