Monday, 14 December 2015

Józef SZCZYPKA - "Legendy polskie"

Józef SZCZYPKA - "Legendy polskie"

Szczypka (1934 – 1988) ma siedem książek na LC i ani jednej opinii. Teraz dzięki mnie będzie miał osiem książek i jedną opinię. Wiem o nim niewiele: podobno ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, a później był związany z "Paxem", w którym wydał i tą omawianą książeczkę w 1983 r. Łatwo mu to przyszło, jako, że od 1973 roku był redaktorem Instytutu Wydawniczego "Pax".
Książka nie ma przedmowy, wstępu, posłowia ani przypisów, za to napisana jest jakimś bełkotem, który prawdopodobnie ma stworzyć pozory archaiczności, do tego tekst nasycony jest słowami niezrozumiałymi i łaciną. Ze względu na brak źródeł, jak i fakt, że mimo swoich 72 lat, nigdy o żadnej z podanych legend nie słyszałem, domniemuję, że autor zażył środki odurzające, przelał na papier swoje chore pomysły i bezczelnie zatytułował je LEGENDAMI POLSKIMI.
Wskazuje na to choćby eksponowanie aż w trzech "legendach" idiotyzmów o chędożeniu kobyły przez Króla Polski Bolesława Śmiałego. Aby nie było wątpliwości wyjaśniam, że chędożyć to mieć stosunek płciowy.
To takie brewerie i prywatę, uprawiał pan redaktor Szczypka w Paxie, zaledwie cztery lata po śmierci pryncypała. Bolo Piasecki (1915-79) w grobie się przewraca!!!
PS Przesłanie większości legend: hojność wobec Kościoła przywraca zdrowie, wzrok, strzeże od złoczyńców, diabłów i innego paskudztwa. Płać dużo, a Bóg to zapamięta.

No comments:

Post a Comment