Monday, 7 December 2015

Harvey RACHLIN - "Skandale, wandale i...."

Harvey RACHLIN - "Skandale, wandale i.....
niezwykłe opowieści o wielkich dziełach sztuki"

Rachlin, bliżej nieznany, autor paru książek, pisze dla "New York Timesa" i "Writera", a pracuje w Manhattanville College. Teraz proponuje nam 26 opowiadań o wielkich dziełach sztuki w klimacie sensacyjnym.
Zaczyna od "Giocondy", a kończy "Chrystusem świętego Jana od Krzyża" Salvadora Dali. Z wielkim zainteresowaniem zacząłem czytać i dobrnąłem do końca, z wrażeniem, że nic mnie ta lektura nie dała, poza przypomnieniem rzeczy powszechnie znanych. Oczywiście jest to świetny podręcznik dla Amerykanów i moich współobywateli - Kanadyjczyków, którzy nie znają historii Europy w ogóle, a historii kultury europejskiej - w szczególe. Przydatność tej książki jest porównywalna z "Historią świata" HG Wellsa, zawierającą całą historię ludzkości w "pigułce". Takie książki są przydatne dla początkujących, szczególnie dla dzieci i młodzieży, do stworzenia w ich mózgach banku podstawowych danych, bez którego zrozumienie poważnych lektur jest niemożliwe. A więc wartościowa pozycja na etapie podstawowym.
Natomiast dla wszystkich reprodukcje umieszczone na końcu książki, choć i ich znaczenie pomniejsza dostępność, do wszystkich dzieł sztuki, w internecie. Reasumując: czasu nie straciłem, więc przekartkować warto, lecz wyłącznie dla odświeżenia swoich wiadomości.