Monday, 22 May 2017

Jaume CABRE - "Głosy Pamano"

Jaume CABRE - "Głosy Pamano"

Cabre (ur. 1947) - katalończyk, autor popularnego w Polsce "Wyznaję" (2011), napisanego 7 lat po omawianej (2004). Zwracam na to uwagę, gdyż czytelnicy na ogół poznają te książki w odwrotnej kolejności zapominając, że siedem lat w doskonaleniu kunsztu pisarskiego to epoka.
Jest to historia małej wsi w Palars Sobira od lat 40. XX wieku do czasów współczesnych. Główny temat to pamięć i niezdolność do wybaczania. Na LC 8,01 (1031 ocen i 164 opinie).

Tyle napisano o tym dziele, że mnie pozostaje tylko zauważyć, że Hiszpanie wykazali dużo dobrej woli, by dotychczasowe podziały zminimalizować i w dużym stopniu im się to udało. Nie można nie zauważyć, że i oni, i my mamy piewcę historii, którego nazwisko zaczyna się na literę C. Czyli CABRE contra CENCKIEWICZ. I dlatego daleko nam do zjednoczenia.

Dla Cabre - ocena człowieka jest nader złożona i stara się uwzględnić wszelkie aspekty i okoliczności, Cenckiewiczowi wystarczy pretekst - "Bolek".

Książka szczególnie ważna dla Polaków obserwujących aktualnie kariery ludzi, gdy ekipa rządząca propaguje nacjonalizm i przyzwala na faszyzm.

Literacko - wysokie loty, a wzmocnienie tematem prowadzi do 10 gwiazdek/