Thursday, 8 September 2016

Rachel L. CARSON - "Morze wokół nas"

Rachel L. CARSON - "Morze wokół nas"

Carson (1907 – 1964), amerykańska biolog - marynistka, której książki przyczyniły się do rozprzestrzeniania globalnego ruchu ochrony środowiska. Ten jej szeroko chwalony bestseller 1951 roku 'The Sea Around Us' zdobył National Book Award i zapewnił niezależność finansową. Dzięki temu powstały dwie dalsze książki tworząc razem marynistyczną trylogię.
Pośmiertnie odznaczona przez Cartera Presidential Medal of Freedom w 1980 roku. Osłabiona rakiem piersi zaatakowana wirusem dróg oddechowych, anemią wywołaną antyrakowymi naświetleniami i przerzutem do wątroby, zmarła wskutek ataku serca w kwietniu 1964.
Książeczka jest bardziej popularna niż naukowa, typowa dla amerykańskiej publicystyki mającej na celu wbicie do głowy pewnej dawki informacji w uproszczonej formie, by delikwent sprawiał wrażenie au courant w danej materii. Przydatna na rynku amerykańskim , lecz wątpliwej wartości w europejskim systemie edukacyjnym. O czym ja mówię? Obserwując oczekiwania szkoły wobec moich wnucząt urodzonych już w Kanadzie, zauważam podobieństwo do humorystycznego szkolenia w wojsku, gdzie trzeba wiedzieć, że woda wrze w 100 stopniach, a 90 to kąt prosty. I tak filozofia to Aristotle. „hierarchia potrzeb” to Maslow, wielkie jeziora amerykańsko – kanadyjskie to HOMES, a najznaczniejsze postacie w Kanadzie to Einstein, John Lennon i Wayne Gretzky.

Oczywiście, nie mam rozeznania co do obecnego poziomu nauczania w polskich szkołach, natomiast jestem przekonany, że dla mojego pokolenia ta książeczka to lektura zbędna. W najlepszym przypadku można by ją porównać z „Historią świata” Wellsa, przydatną, lecz tylko we wczesnym etapie edukacji.

Literatura popularno – naukowa niewątpliwie edukuje, więc nie wypada jej oceniać źle. Ergo 6 gwiazdek