Monday, 3 September 2018

Stefan GRABIŃSKI - „Dziedzina”


WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ! 
Na  pierwszej  stronie  piękne  sformułowanie:  „...świat  przeszedł  po  nim  do  porządku..”
Bohaterem  jest  pisarz  Wrześmian,  co  jest  oczywistym  umizgiem  do  Bolesława  Leśmiana.
Cenne  omówienie  tego  opowiadania  znalazłem   w  pracy  Tomasza  Rożkiewicza  pt  „Wiara  w  moc  twórczą  i  dynamiczna  koncepcja  bytu  w  nowelistyce  Grabińskiego  (na  przykładzie  „Dziedziny”  i  „Maszynisty  Grota”)”,  dostępnej  na:
„....Grabiński zadaje w ‘Dziedzinie’ pytanie o granice twórczości i inspiracji.  Wrześmian, opętany chęcią dotarcia do natury rzeczy i wyrażenia własnej  myśli, wierzył w sprawczą moc intelektu, któremu tworzywo językowe nie  wystarcza jako wydajne źródło przekazu. Autor noweli wprowadza przy   pomocy mowy pozornie zależnej, oddającej tok myślenia bohatera, dużą   dozę pesymizmu. Artysta bał się doskonałej realizacji swoich myśli, konsekwencji, jakie niesie za sobą osiągnięcie ideału, a jednak dążył do tego.  Przytłoczenie ciężarem twórczym, pozostawienie myśli wolną i otwartą,  wraz z całkowitym odrzuceniem rzeczywistości, mogły doprowadzić do  jego  zniszczenia. 
Codzienność poety została zaburzona przez pojawienie się postaci bladego mężczyzny, który obserwował bohatera z wnętrza willi, widocznej  z okna jego mieszkania. Grabiński konsekwentnie budował uczucie grozy  i zaszczucia w czytelniku, dodając pojawiające się kolejne postacie, nadając  tym samym domostwu makabryczne, ale jednak dziwnie ludzkie cechy.  Autor antropomorfizuje willę, która upodabnia się do istot ją zamieszkujących.......
......... Trudno nie zauważyć podobieństw między fikcyjnym pisarzem, bohaterem Dziedziny, a twórcą ‘Przygód Sindbada żeglarza’. Zarówno nazwisko bohatera, jak i charakterystyka jego twórczości oraz osobowości przywodzą na  myśl Bolesława Leśmiana, poetę, którego z Grabińskim łączyło zamiłowanie  do metafizyki i niesamowitości...”
Resztę  pracy  proszę  samodzielnie  poznać.   8/10


No comments:

Post a Comment