Saturday, 16 December 2017

Emma DONOGHUE - "Pokój"

Emma DONOGHUE - "Pokój"

Emma Donoghue (ur. 1969)...... (Wikipedia):
"....is an Irish-Canadian playwright, literary historian, novelist, and screenwriter. Her 2010 novel 'Room' was a finalist for the Man Booker Prize and an international best-seller... ....'Room' was adapted into a film of the same name, for which Donoghue wrote the screenplay which was subsequently nominated for the Academy Award for Best Adapted Screenplay.. "
Odczytuję na LC wynik dla tej książki (z 2010 r.): czytelników: 7198; opinie 499; ocena 7,65 (2723) głosy oraz że z jej 15 książek na tym portalu, pewne zainteresowanie zdobył jeszcze "Cud" (2016).
Książka jest zainspirowana sprawą Fritzla . Wikipedia:
„Sprawa Josefa Fritzla.. ..została ujawniona w kwietniu 2008 roku, kiedy 42-letnia Austriaczka Elisabeth Fritzl, zeznała policji, że przez 24 lata była więziona i gwałcona przez swojego ojca, Josefa Fritzla. W marcu 2009 austriacki sąd uznał 73-letniego Josefa Fritzla za winnego m.in morderstwa syna, wielokrotnych gwałtów czynów kazirodczych, czynów pedofilskich dokonywanych na swej córce oraz pozbawienia wolności pozostałych swoich dzieci, skazując go na karę dożywotniego pozbawienia wolności...
Elizabeth została uprowadzona, kiedy miała 18 lat. Była przetrzymywana w piwnicy domu Fritzlów w Amstetten, w specjalnie zbudowanym w tym celu bunkrze dźwiękoszczelnym, przez ten okres będąc gwałconą. Swojemu ojcu urodziła łącznie siedmioro dzieci, z których jedno umarło przy porodzie. Zostało ono spalone przez Josefa Fritzla w piecu służącym do utylizacji odpadów. Żona Fritzla – Rosemarie twierdzi, że nie była świadoma wydarzeń, które rozgrywały się w piwnicy domu. 29 sierpnia 1984 r. ojciec zgłosił policji zaginięcie córki mówiąc, że prawdopodobnie uciekła do sekty. Troje z urodzonych dzieci – dwie dziewczynki i jeden chłopiec – miało zostać podrzuconych w niemowlęctwie na próg domu. Fritzl wychowywał je razem z żoną. Przekonał władze i swoją żonę, że są to dzieci ich córki, których nie mogła wychować. Zostały one prawnie adoptowane przez nich. Pozostała trójka mieszkała razem z matką w piwnicy. Sprawa wyszła na jaw, kiedy Kerstin, najstarsza córka Elizabeth, zachorowała, a Josef Fritzl zawiózł ją do szpitala.
Josef Fritzl (ur. 9 kwietnia 1935) planował swoją zbrodnię latami. Podziemne więzienie zaczął budować, kiedy Elisabeth miała 12 lat. Aby dostać się do piwnicy, należało pokonać ośmioro drzwi, a ostatnie z nich były zamykane na zamek elektroniczny. Swoją córkę gwałcił i molestował już przed jej uwięzieniem. Był już wcześniej karany za próbę gwałtu..."
Przytoczyłem tak długi opis, by wytłumaczyć się z mojej niechęci do wykorzystywania koszmarów realnych do stwarzania fikcji, wcale więcej nieprzerażającej. Po prostu satysfakcjonuje mnie własna wyobraźnia. Utwierdza mnie w swoim odczuciu, brak innych znacznych sukcesów tej autorki, mimo wielkiej popularności zdobytej tą książką i filmem.

Zgadzam się z opinią na LC oznaczoną godłem „Shimik”, którą przytaczam w całości:
„Na początku historią jest wciągająca i chce się widzieć co będzie dziać się dalej. Później zaczęła mnie denerwować narracja z perspektywy tego pięcioletniego chłopca. Jego świat jest inny od tego, który my znamy i niektóre zagadnienia są dla nas oczywiste, a dla niego są nowością. Przez to w niektórych momentach ciężko jest sobie wyobrazić o co chodzi. To jeszcze nie było takie złe, najgorsza była ta monotonia, która się wkradła do książki. Co dzień robią to samo i powtarzają te same schematy, to się po prostu robi nudne. W pewien sposób mnie zaintrygowała lecz to uczucie mnie opuszczało im dalej zagłębiałem się w książkę. Polecić ją czy nie? Według mnie nie, przynajmniej nie łudźcie się co do tej książki, znam dużo lepsze."
Reasumując: bazową makabrę napisało życie i niewiele nowego można było wnieść do fabuły, ale zadaniem opiniujących nie jest ekscytowanie się wydarzeniami, lecz trzeźwa ocena wartości literackich, a te nie wykraczają poza przeciętność, czyli w skali LC 5/10

No comments:

Post a comment