Friday, 17 August 2018

Janusz A. ZAJDEL - "Relacja z perwszej ręki"


Pośmiertny wybór najlepszych opowiadań Zajdla. Nikt nie jest w stanie dokonać wyboru satysfakcjonującego wszystkich, lecz można ustrzec się wpychania na siłę. Niestety, takie odnoszę wrażenie, że zbiór byłby bardziej czytelny i bardziej reprezentatywny, gdyby selekcja była ostrzejsza, a ilość opowiadań mniejsza. Przecież fani Zajdla bez najmniejszego wysiłku znajdą te "zbędne", w innych wydaniach, a zbiór uchronił by się przed zarzutem "kobyłatowości"

33 opowiadania, wydane 25 lat po śmierci autora (1985), na LC 7,43 (239 ocen i 21 opinii). Dokładne informacje, w którym roku i w jakim zbiorze dane opowiadanie pierwotnie opublikowano na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Relacja_z_pierwszej_r%C4%99ki

Dzięki temu łatwo można zdobyć więcej informacji: np. z wydanego w 1975 roku „Przejścia przez piekło”, zawierającego 17 opowiadań, zamieszczono tu 7, a z późniejszego o rok (1976) „Iluzytu”, z 15 - wybrano 8 itd

Recenzowanie obecnie poszczególnych opowiadań wydaje się irracjonalne, a całość potwierdza niebywały talent Zajdla, jego inteligencję i profesjonalizm.
Lubię cytować innych; dzisiaj jestem zgodny z „addam23” z LC:

Jak to zwykle ze zbiorami opowiadań jednego tylko autora bywa - teksty w nim są mocno nierówne. Nie ma może opowiadań wyraźnie słabych, czy nieudanych. Jest jednak sporo przeciętnych, bądź jedynie poprawnych.
I to jedyna wada tej książki. Gdyby z 33 znajdujących się w niej opowiadań zrobić 22, to moja ocena podniosła by się z 7 w 8. Jeśli zostawić tylko 11 - jakość pozostawionych tekstów oscylowała by koło 9.
Arcydzieł krótkiej formy literackiej może tu nie uświadczymy. Jednak te inteligentne, pomysłowe, urozmaicone teksty powinny zadowolić wszystkich fanów SF.
Polecam"

Wypada coś wyróżnić: niech będzie przewrotne opowiadanie o indoktrynacji czyli praniu mózgów („Chrzest bojowy” z 1982 s.350-39), które niewątpliwie nawiązuje do dylematów moralnych oszukanych chłopców z ZOMO, w trwającym w momencie pisania stanie wojennym.

W pełni podzielając uzasadnienie oceny cytowanego „addam23”, stawiam jednak o gwiazdkę więcej, bo mniej niż 8 Zajdlowi dawać nie wypada. 8/10No comments:

Post a comment