Heinrich Böll - "Koniec podróży służbowej"
Heinrich Böll (1917 – 1985) - niemiecki noblista z 1972 roku, autor jedynej znanej mnie książki pt "Utracona cześć Katarzyny Blum" (1974), a więc wydanej dwa lata po Noblu. No to ja, złośliwy zgred, szperam i znajduję: w latach 1971 – 79 przewodniczący międzynarodowego Pen Clubu. Wnioskowanie zostawiam Państwu.
O jego pisarstwie nader skromnie, lecz znalazłem trafną opinię w anglojęzycznej Wikipedii:
"... In a number of his books there are protagonists who are stubborn and eccentric individualists opposed to the mechanisms of the state or of public institutions...."
Idealna charakterystyka ojca i syna, bohaterów omawianej książki, zniszczonych systemem podatkowym i komorniczym. Kapitalne, że książka wydana w 1966 w Niemczech, śmieszy Polaków obserwujących swój kraj w 2016. Bo co może zrobić człowiek wobec egzekucji komorniczych? Wpaść w desperację lub wszystko obrócić w groteskę..
Relacja z procesu naszych bohaterów jest pretekstem do licznych dygresji na temat kołtuńskiego społeczeństwa, obłudnego i jawnie zakłamanego. Satyra z dużą dozą humoru. Wiele zabawnych zdarzeń (jak proboszcz kontrolujący życie nocne parafian) czy opinii, jak o pewnej pani (s. 111):
"...nie, nie jest "taka", nie jest dziwką, tylko grzesznicą..."
Ciekawy niuans. No i zgodnie z cytatem z Wikipedii protagoniści, którzy są upartymi i ekscentrycznymi indywidualnościami pozostają w opozycji do mechanizmów działania instytucji publicznych takich jak sąd, urząd podatkowy, komorniczy czy wojsko. Totalne ośmieszenie zasad tam obowiązujących i społeczeństwa akceptującego je. .
Niby wszystko jest OK, lekturę polecam, a jednak uważam, że na więcej niż 6 gwiazdek nie zasługuje.
No comments:
Post a Comment