Monday, 14 June 2021

Anne APPLEBAUM - „Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu”

 Coraz  lepiej  się  rozumiemy,  coraz  częściej  jesteśmy  tego  samego  zdania,  co  znaczy,  że  małżeństwo  z  „naszym”  Sikorskim  i  pobyt  w  Chobielinie Anne  Applebaum  służy,  ku  szczęściu  nas  -  czytelników.  A  tak  poważnie,  to  dla  mnie  bomba  o  której  walorach  pięknie  napisał  Jarosław  Czechowicz,  do  czytania  którego  poniższym  fragmentem  zachęcam;

http://krytycznymokiem.blogspot.com/2020/12/zmierzch-demokracji-zwodniczy-powab.html

„….Autorka nie sugeruje, że przejmujące ją zwroty w politykach państw czy utrwalające się z roku na rok agresywne i ksenofobiczne tendencje narodowe to rzecz, która wzięła się konkretnie z kilku uwarunkowań początku XXI wieku. „Zmierzch demokracji” to sięgająca daleko do czasów starożytnych analiza tego, w jaki sposób odejście od liberalnych postaw na rzecz autorytarnego zacietrzewienia dokonywało się i dokonuje, a zapewne również w przyszłości niejednokrotnie będzie mieć miejsce.......       …..Istotne jest to, że „Zmierzch demokracji” skupia się na indywidualnych losach ludzi, którzy w różnym stopniu zostali zauroczeni albo zawłaszczeni przez nową ideologię, nowy punkt widzenia, nowy sposób tłumaczenia świata… albo stary jak świat mechanizm manipulujący, który działa doskonale przede wszystkim wtedy, kiedy umysł i emocje z trudem unoszą różnorodność otaczającego świata.......       …..autorka nie zezwala sobie na fatalizm. „Zmierzch demokracji” wbrew mocnemu tytułowi nie będzie pełną goryczy i bezradności rozprawą. Dużą wartość ma nie tylko erudycja Applebaum, istotnym walorem eseju są też jej przeczucia. To zatem narracja, w której zderzą się merytoryczne analizy z zaskakująco trafnymi wnioskami, jakie podsuwa intuicja.”

Szkoda  czasu,  proszę            przystąpić  do  czytania  10/10

2 comments:

  1. Będę miał na uwadze. Pozdrawiam z upalnego południa Ojczyzny :)

    ReplyDelete
  2. A autorka doszła do tego, że za ów zwrot odpowiada strona rzekomo demokratyczna, czyli lewicowa (tradycyjna prawica, jak niemieckie CDU, jest dziś światopogladową lewicą, przez co wyborca prawicowy nie znajduje dla siebie oferty) niszcząca Zachód masowym przyjmowaniem imigrantów z kultur dalece odmiennych i często wrogich? Że znaczna część społeczeństwa zachodnich ma dość posuniętej poza granice absurdu poprawności politycznej, która zyskuje wymiary totalitaryzmu? Sądzę, że nie doszła i dlatego lektura tegoż jest strata czasu - ustaliła objawy, nie ustaliła przyczyn.

    ReplyDelete