Gellert TAMAS - "Mężczyzna z laserem" Historia szwedzkiej nienawiści
Gellert Tamas (ur. 1963) jest szwedzkim dziennikarzem węgierskiego pochodzenia. Z anglojęzycznej Wikipedii dowiaduję się, że pracował dla najpopularniejszego dziennika "Dagens Nyheter" dla TV4. Popularność zdobył tym reportażem wydanym w 2002 roku. Ta książka jest o życiu Johna Ausoniusa, mordercy, który usiłował dokonać zabójstw zimą 1991 i wiosną 1992. Książka stała się bestsellerem i w 2005 roku zaadaptowana ją jako serial dla SVT.
Na LC 7,9 (101 ocen i 13 opinii).
Tamas szczegółowo opisuje życie mordercy, ja jednak postanowiłem Państwu przybliżyć jego sylwetkę korzystając z anglojęzycznej Wikipedii:
„John Wolfgang Alexander Ausonius (urodzony jako Wolfgang Alexander Zaugg, 12.06.1953), znany w mediach jako Lasermannen („Laserowy człowiek”) to sądownie skazany morderca, rabuś bankowy i próbujący dokonać mordu seryjny zabójca. Od sierpnia 1991 do stycznia 1992 strzelał do 11 osób, w większości imigrantów zabijając jednego i poważnie raniąc pozostałych... ..Aresztowany w czerwcu 1992, został skazany na dożywotnie więzienie w 1994....
….Urodził się na północy Szwecji, w rodzinie imigrantów Niemki i Szwajcara.. ..Dzieci znęcały się nad nim z powodu czarnych włosów i brązowych oczu, nazywając go „czarnym”. Jako dorosły przefarbował włosy na blond, nosił niebieskie szkła kontaktowe i sądownie zmienił nazwisko...
..Podczas wycieczki do Niemiec dokonał pierwszego napadu na bank, a łącznie przeprowadził więcej niż osiemnaście rabunków...
Po otrzymaniu szwedzkiego obywatelstwa w 1979 narastała w nim silna nienawiść do imigrantów i obcokrajowców. Zaczął poszukiwać przestępców wśród imigrantów, by ich pozabijać. Szybko się zmęczył i zdecydował się na zabijanie zwykłych imigrantów, chcąc wzbudzić panikę wśród nich i opuszczenie Szwecji...”
I tutaj zauważmy paradoks: prześladowany w dzieciństwie za swoją obcość, staje się bezwzględnym pogromcą takich jak on. Prześciga w szwedzkim nacjonalizmie najbardziej zagorzałych Szwedów. Mnie to przypomina skrajną dewocję przechrzt.
Jeszcze z Wikipedii o samej książce:
„....Autor, nie tylko bardzo szczegółowo opisuje życie Ausoniusa i przytacza jego wypowiedzi, lecz także nakreśla sytuację polityczną i społeczną w Szwecji i rozważa jej ewentualny wpływ na decyzje mordercy, podejmowane wskutek ksenofobicznych sentymentów w kraju, we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, wskutek sukcesu prawego skrzydła partii Ny Demokrati w wyborach. Według Tamasa, to mogło przyczynić się do prób Ausoniusa mających potwierdzić jego tożsamość jako „prawdziwego” Szweda przez odseparowanie siebie od imigrantów...”
No i zrobił się problem, bo skoro powyżej powiedziano o ksenofobii, o metamorfozie Ausoniusa z prześladowanego w prześladowcę, a więc o jego traumie i kompleksach, no i o odnalezieniu się jego w ideologii nacjonalistycznej, to wykreśliłem pół strony by tego wszystkiego nie powtarzać.
Zasługą Tamasa jest wszechstronne naświetlenie morderczych planów Ausoniusa i dzięki temu umożliwienie czytelnikowi do ustosunkowania się do przedstawionych wydarzeń.
No to ja się ustosunkowałem: zakompleksiały świr, który zawsze by znalazł jakiś powód do usprawiedliwienia swoich zbrodniczych poczynań. Tym samym wychodzę poza sugestie autora.
A reportaż najwyższej klasy, lepszy niż wiele kryminałów. Więc 10!
No comments:
Post a Comment